Teoretyczne egzaminy do licencji ATPL (Airline Transport Pilot License) to jedne z najtrudniejszych egzaminów jakie miałam okazję zdawać w swoim życiu. Jak wygląda egzamin ATPL? Cały egzamin to 14 specjalistycznych przedmiotów, które obejmują wiedzę z zakresu wielu dziedzin. Znajdziesz tu i przedmioty ścisłe, związane z matematyką i fizyką, ale również humanistyczne lub zahaczające o nauki przyrodnicze. Wszystkie przedmioty zdajesz w języku angielskim.
Przedmioty ATPL
- planowanie i monitorowanie lotu
- nawigacja ogólna
- radionawigacja
- meteorologia
- osiągi samolotu
- ogólna wiedza o samolocie
- instrumenty pokładowe
- człowiek – jego możliwości i ograniczenia
- masa i wyważenie
- prawo lotnicze
- komunikacja VFR
- komunikacja IFR
- procedury operacyjne
- zasady lotu
Zdanie tych 14 przedmiotów najprawdopodobniej będzie najbardziej czasochłonnym etapem w Twoim dążeniu do kariery pilota ( 8 kroków jak zostać pilotem), ale również niezbędnym jeśli chcesz zdobywać kolejne licencje.
Czy egzaminy ATPL są naprawdę takie trudne?
Trudność całego egzaminu tkwi w olbrzymiej ilości materiału, który musisz opanować w bardzo krótkim czasie. Dodatkowo, jest też dużo schematów, tabel i wartości, których trzeba nauczyć się na pamięć. Bazy, które pomagają w nauce zawierają tysiące pytań, a czas na zdanie wszystkich przedmiotów masz ograniczony.
Czy warto zdawać egzamin ATPL?
Być może zastanawiasz się, czy warto w ogóle zaczynać ten niełatwy etap? Teoretycznie wszystko zależy od tego do czego dążysz. Jeśli nie planujesz licencji wyżej niż PPL, to nie musisz nawet zaczynać myśleć o tym kroku. Jeśli chcesz mieć różne rodzaje uprawnień wpisane do licencji pilota turystycznego, również nie musisz zdawać egzaminu ATPL, ponieważ każde uprawnienie ma dedykowany sobie kurs teoretyczny.
Dlaczego w takim razie tyle osób decyduje się na podjęcie wyzwania z ATPL? Odpowiedź jest prosta. W obecnej chwili system jest tak skonstruowany, że zdanie wszystkich 14 przedmiotów zalicza wszystkie pojedyncze teorie do dodatkowych uprawnień i dalszych licencji. Więc w praktyce większość ludzi wybiera zmierzenie się z tym kolosem raz, niż rozdrabnianie tego na pojedyncze moduły egzaminacyjne zwłaszcza, że zakres pojedynczych teorii jest niewiele mniejszy niż całego egzaminu ATPL.
Jeśli zastanawiasz się kiedy najlepiej iść na kurs teorii ATPL, to moim zdaniem zaraz po licencji PPL. Jesteś dalej w ciągu nauki, masz poczucie kontynuacji i dążenia do konkretnego celu i nie odzwyczajasz się od siedzenia nad książkami. Poza tym ze względu na dużą ilość czasu, którą to zajmuje lepiej zająć się tym tematem jak najszybciej.
Jak wygląda egzamin ATPL w praktyce?
Podejście do tematu musisz rozpocząć od wybrania ośrodka szkolenia do teorii ATPL. Takie kursy prowadzi wiele certyfikowanych ośrodków w Polsce, więc bez wątpienia znajdziesz coś dla siebie. Jak wspomniałam na początku, egzaminy są w języku angielskim, ale nie musisz mieć wpisu do licencji z tego języka. Wystarczy, że masz licencję PPL.
Cena
Cena kursu teoretycznego w zależności od miejsca waha się od 2800 – 4000 zł. W cenie zawsze jest pakiet wykładów, pozostałe rzeczy są bonusami, które zależą od ośrodka. Mogą to być materiały pomocnicze do nauki, dostęp do płatnej bazy z pytaniami, materiały do sporządzenia notatek, wewnętrzny egzamin końcowy w ośrodku lub serwis kawowy.
Szkolenie
Również w zależności od ośrodka, teoria jest różnorodnie prowadzona. Czasami są to weekendowe zjazdy, czasami kilkudniowy maraton, czasami nauka online. Wybór należy do Ciebie i wbrew pozorom warto wziąć pod uwagę koszt finansowy tego zadania, czyli dojazdy i ewentualne noclegi w opcji kilkudniowych zjazdów.
Czas
Ośrodki deklarują całość nauki na około 650 h i tyle jest wpisane w szkolenie, ale najczęściej tylko około 15% czasu jest poświęcone na wykłady i zjazdy. Pozostała część to nauka własna w domu. Specjalnie nie podaję konkretnych ilości godzin, ponieważ są miejsca gdzie wykłady stacjonarne to 80 h i takie gdzie jest ich 120 h. Prawdziwy czas, który poświęcisz na naukę dla każdego jest indywidualny i różni się w zależności od przedmiotu, więc pewne masz tylko to, że będzie tego czasu bardzo, bardzo dużo.
Zakończenie szkolenia
Kurs teorii ATPL zakończysz wewnętrznym egzaminem z wiedzy, tu też się to różni w zależności od ośrodka. U mnie był to test pisemny oraz zaliczenie po kilkadziesiąt % z każdego przedmiotu w wykupionej bazie pytań. Jak to zrobisz, dostaniesz zaświadczenie z którym możesz iść do ULC i zacząć zdawać prawdziwe egzaminy.
Rozpoczęcie egzaminów ATPL
Musisz złożyć wizytę w ULC i zanieść wypełniony wniosek, do którego trzeba dołączyć:
- zaświadczenie o skończonej teorii ATPL
- potwierdzenie wniesionej opłaty za egzamin ATPL
Pamiętaj, że aktywacja Twojego konta w ULC może trwać nawet miesiąc. W tym czasie dostaniesz maila ze swoim loginem i pinem, którego będziesz używać na każdym egzaminie.
Dobrze będzie, jeśli przed przystąpieniem do egzaminu zapoznasz się z Warunkami Zdawania Egzaminów w ULC. Które z czasem mogą się nieco zmieniać. ULC pozostaje cały czas czujny i modyfikuje regulamin.
Egzamin ATPL – ważne informacje
- Od momentu zakończenia kursu teoretycznego ATPL masz 12 miesięcy, żeby iść na pierwszą sesję egzaminacyjną.
- Wszystkie 14 przedmiotów musisz zdać w przeciągu 18 miesięcy od pójścia na pierwszą sesję.
- Sesje są zazwyczaj na początku miesiąca i odbywają się przez cały rok, co miesiąc (z wyjątkiem sierpnia), a harmonogram znajdziesz na stronie ULC.
- Masz do dyspozycji maksimum 6 sesji, możesz też użyć ich mniej.
- Tylko od Ciebie zależy ile przedmiotów będziesz zdawać w pojedynczej sesji.
- Do każdego przedmiotu możesz podejść max 4 razy, ale tylko jeden raz w sesji.
- Możesz zdawać kilka egzaminów jednego dnia, ale możesz też przychodzić na jeden egzamin ATPL dziennie.
- W jednej sesji możesz zdawać dany przedmiot tylko raz.
- Każdy przedmiot ma różną ilość pytań w egzaminie i różny czas trwania.
- Możesz poprosić o wydruk załączników, w tym celu wypełniasz wydrukowaną tabelkę i zanosisz do wydrukowania.
- We wrześniu ULC aktualizuje bazę pytań, czyli dokłada nowe.
Rezerwacja
Zanim pojawisz się w ULC pamiętaj, żeby zarezerwować termin swojego egzaminu. Rezerwujesz tylko datę, a nie konkretny czas lub godzinę zdawania. Teoretycznie ma to usprawnić pracę w ULC i ułatwić życie kandydatom.
Rejestracja
Po przyjściu na egzamin musisz zarejestrować się i pokazać dowód osobisty lub paszport. W przypadku zdawania egzaminów ATPL musisz również powiedzieć jakie przedmioty mają być aktywowane. Pamiętaj, że jeśli aktywujesz przedmiot i nie będziesz go zdawać w sesji, to jest to liczone jako zmarnowane podejście.
Zamykane szafki
Wszystkie rzeczy zostawiasz na czas egzaminu w szafce na korytarzu zamykanej na klucz, który pobierasz przy rejestracji. Własne pomoce naukowe możesz wnieść, ale są one skrupulatnie oglądane przez osoby pilnujące.
Pomoce egzaminacyjne
Na sali masz do dyspozycji długopisy, flamastry (najczęściej wypisane), kalkulatory podstawowe i trochę bardziej zaawansowane, suwak, słowniki polsko-angielskie i angielsko-angielskie, aviation dictionary, kartki, ekierki, linijki, cyrkle, mapy na wydrukach A3. Wszystkie zapisane kartki podczas egzaminu oddajesz przed wyjściem. Nie można z sali wynosić własnych notatek.
Egzamin ATPL
Po wejściu wybierasz komputer, logujesz się pinem i hasłem, które masz w mailu i wybierasz przedmiot, który był aktywowany. Na pytania możesz odpowiadać w dowolnej kolejności. Jest to test jednokrotnego wyboru, możesz wracać do pytań, na które już jest odpowiedź. Czas do końca testu jest odliczany na monitorze. Po zakończeniu czasu test się zamyka w oblicza Twój wynik. Musisz uzyskać minimum 75% punktów, żeby zaliczyć. Po zamknięciu przedmiotu, możesz wyjść z sali lub rozpocząć kolejny egzamin.
Waga pytań
W niektórych przedmiotach pytania mają wartość wagową (punktową 1,2 lub 3 punkty), więc 75% jest liczone od ilości możliwych punktów do zdobycia, nie ilości pytań.
Załączniki
Część pytań zawiera załączniki. Ich baza jest dostępna na komputerze, ale możesz również poprosić o wydruk.
Zaliczenie egzaminu
Gdy uda Ci się zdać ostatni egzamin, to prosisz personel o wystawienie Raportu potwierdzającego zdanie egzaminu teoretycznego. Jest to niezbędne do egzaminów praktycznych.
Nie kombinuj.
Jeśli kombinujesz przy egzaminie i narusz nawet przypadkiem warunki zdawania, to grożą Ci za to poważne konsekwencje. Przedmioty, które już są zaliczone zostają anulowane, dostajesz bana na możliwość zdawania na 12 miesięcy, a w ostateczności ponosisz odpowiedzialność karną. Nie warto.
Ile czasu zajmuje zdanie egzaminu?
To również indywidualna kwestia dla każdego. Są osoby, które chodzą na egzaminy co miesiąc, są osoby, które rozkładają sobie sesje i wizyty w ULC robią raz na 2-3 miesiące. Tak naprawdę nie ma to znaczenia i ostatnią dobrą rzeczą, która możesz robić to porównywać się z innymi. Zawsze będą osoby lepsze od Ciebie i słabsze, a ustawianie się w rankingach niczemu nie służy. Lepiej tą energię poświęcić na naukę i zrozumienie poszczególnych przedmiotów, niż stres. Tempo zdawania, również nie świadczy o tym, czy jesteś dobry czy nie. Egzamin zdany w 3 miesiące jest jest tak samo udany jak egzamin zdany 15 miesięcy. Szanuj swój czas i pracuj regularnie, a wszystko będzie dobrze.
Upewnij się proszę, że wniosek, który wypełniasz jest aktualny. Staram się sprawdzać linkowane elementy na bieżąco, ale istnieje szansa, że może mi coś wypaść spod kontroli 😉 .
3 komentarze
Cześć,
teraz ze względu na Covid niestety egzaminy w ULC rządzą się własnymi prawami. Trzeba monitorować jak wygląda zdawanie egzaminów na oficjalnej stronie. Ten opis jest to opis typowych egzaminów, które można zdawać, gdy nie ma żadnych obostrzeń. Więc normalnie jest tak, ze co miesiąc (z wyjątkiem sierpnia) w ULC przez dwa tygodnie można zdawać egzaminy. Dwa tygodnie liczą się od wybranego wtorku do piątku i w kolejnym tygodniu od poniedziałku do piątku. Podczas tych dni każdy zainteresowany może przyjść do ULC i zdawać przedmioty, które planował.
Odnośnie ATPL, to na zdanie wszystkich przedmiotów masz 18 miesięcy i musisz to zrobić maksymalnie w 6 sesjach. Pojedyncza sesja to właśnie te wybrane 2 tygodnie w każdym miesiącu. Więc w z tych 18 miesięcy musisz wybrać sobie maksymalnie 6 z nich, w których będziesz chciał iść na co najmniej jeden egzamin. Kiedyś nie było maksymalnej ilości przedmiotów, które można było zdawać w sesji. Jeśli miałeś fantazję, mogłeś nawet zdawać wszystkie 14 w ciągu tych dwóch tygodni. Jakbyś miał jakiekolwiek inne pytania to daj znać.
Pozdrawiam Karolina
Cześć 🙂 Cieszę się, że wrzucane informacje są dla Ciebie interesujące. Nie chciałam dublować informacji z FB i bloga, ale jest to ciekawa koncepcja. Jeśli wymyślę dobry sposób na połączenie tych dwóch rzeczy to również będą się pojawiać na blogu. Tymczasem, zapraszam do zaobserwowania na FB i zaglądania tutaj od czasu do czasu.
Poziom zadań z matematyki i fizyki najlepiej pokazują przykładowe bazy pytań, których można używać przy nauce. Raczej nic innego nie spotka Cię na egzaminach niż w bazach. Mam na myśli typy zadań. Może to być paliwo do policzenia, czas drogi, odległość. W zadaniach z masy i wyważenia można spotkać pytania o środek ciężkości lub ile bagażu trzeba przesunąć, żeby wszystko było ok. Najwięcej liczenia chyba jest w planowaniu lotu i nawigacji. Zachęcam do poszukania przykładowych baz pytań i zapoznania się z nimi:)
K.
Dziękuję i zapraszam po więcej.
K.