Ośrodek szkolenia lotniczego – który wybrać? 19 punktów do sprawdzenia

19 punktow osrodek pilot kali

Decyzja podjęta. Interesuje Cię kurs, po którym licencja pilota będzie Twoja. Rozmawiasz ze znajomymi, szukasz informacji w internecie, wchodzisz na fora i czytasz komentarze na Facebook. Od natłoku informacji głowa może pęknąć, a Ty cały czas zastanawiasz się “Jak wybrać ośrodek szkolenia lotniczego?”, “Gdzie najlepiej będzie zrobić licencję pilota i zdobyć uprawnienia do latania samolotem?”.

Do czego jest Ci potrzebna licencja pilota samolotu?

Możesz spotkać się z takim pytaniem. Myślę, że nie jest to do końca dobre podejście. Dlaczego? Ponieważ nie widzę za bardzo celu tak postawionego pytania. Niezależnie od tego czy planujesz zostać pilotem samolotów pasażerskich czy tylko raz w miesiącu polecieć na wycieczkę ze znajomymi, zaczynasz w tym samym punkcie co wszyscy. Pierwszym etapem jest zrobienie licencji PPL(A). To jest podstawowa wiedza i umiejętności, które powinny być dobrze przekazane, niezależnie od tego jakie kroki chcesz dalej podjąć. Dodatkowo masz prawo zmienić zdanie i po zrobieniu pierwszej licencji przejść drogę do bycia zawodowcem. W związku z tym, niezależnie od tego jakie masz plany, im lepsza podstawa tym lepszym i bezpieczniejszym lotnikiem zostaniesz. 

Który ośrodek szkolenia lotniczego jest najlepszy?

Niestety nie dam Ci złotej rady i nie podam na tacy informacji: wybierz dokładnie tę szkołę. Każde miejsce ma swoje plusy i minusy. Wszędzie są ludzie, którzy wyszli zadowoleni i tacy, którzy nigdy w życiu jakiegoś miejsca by nie polecili. Zamiast gotowego rozwiązania mogę Ci zaoferować 19 punktów, po których sprawdzeniu gwarantuję Ci, że decyzję podejmiesz dużo łatwiej.

Skąd się biorą takie różnice w opiniach? Ponieważ każdy ma inne oczekiwania, każdy wymaga innego podejścia instruktorskiego, nie każdemu pasuje to co dane miejsce oferuje. Do tych subiektywnych ocen dochodzi też czas w jakim dana osoba trafiła do wybranego miejsca. Być może wtedy akurat był zarządzany rewelacyjnie, a potem coś się zmieniło. Czynników, które mają wpływ na ostateczne zadowolenie jest wiele. Dodatkowo spora część z nich jest zmienna. Dlatego tak ciężko jest wybrać na sztywno jeden ośrodek i polecać go z czystym sercem wszystkim. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na co warto zwrócić uwagę przy szukaniu swojego miejsca. 

Ośrodek szkolenia lotniczego jest po to, żeby Ciebie nauczyć latania i dobrych praktyk. Przekazać Ci wiedzę oraz służyć pomocą, jeśli będziesz mieć jakiekolwiek lotnicze pytania i problemy. 

Przede wszystkim pamiętaj, to Ty jesteś osobą, która wybiera i to Ty podejmujesz ostateczną decyzję. Istnieją jeszcze miejsca, gdzie to uczeń jest dla ośrodka, ale mam nadziej, że nawet w nich niedługo sytuacja się zmieni. Nie daj się traktować z góry, bo to pierwszy sygnał, że będą problemy. Ale patrząc z pozytywnej strony, jest to bardzo szybka weryfikacja 😉

19 punktów, które warto sprawdzić przed wyborem ośrodka szkolenia lotniczego

Co wziąć pod uwagę przy wyborze ośrodka szkolenia lotniczego*?

*Używam określenia OSL, ale mam tu na myśli zarówno aerokluby jak i prywatne ośrodki.

Certyfikaty 

Pierwszy krok, przy wyborze odpowiedniego miejsca to sprawdzenie, czy jest ono certyfikowane i czy oficjalnie jest wpisane do rejestru ULC. Sprawdź czy szkolenie, które chcesz robić jest oficjalnie oferowane przez ten ośrodek szkolenia lotniczego. To, że ktoś szkoli do PPL(A) wcale nie oznacza, że będzie szkolić do CPL(A). Co więcej, ośrodek może szkolić do teorii, ale już wcale nie musi prowadzić w tym samym zakresie szkoleń praktycznych.  Żeby ułatwić Ci zadanie, to tu znajdziesz całą aktualną tabelkę.

Koszt kursu 

Pewnie prawie każdy, kto się zastanawiał nad rozpoczęciem kursu spędził trochę czasu na podliczaniu co, ile kosztuje. Koszt szkolenia może się różnić znacznie pomiędzy ośrodkami, dlatego warto zrobić research. Pamiętaj tylko, że koszt nie powinien być głównym kryterium wyboru. Wiem, że to łatwo się mówi, a trudniej wykonać, ale wierz mi, że warto traktować ten punkt na równi z pozostałymi.

Zobacz jak zdobyć dodatkowe środki na szkolenie...

Pamiętaj też, że koszt szkolenia to nie tylko kasa, która płacisz ośrodkowi za teorię i praktykę. Na całkowity koszt szkolenia składa się jeszcze: opłata za egzaminy w ULC, opłata za egzaminatora dla ośrodka (tak, niektóre ośrodki dodatkowo pobierają za to opłaty), opłata za wynajęcie samolotu na czas egzaminu, ewentualne opłaty za lądowania na lotniskach egzaminacyjnych. Nie zapomnij również o dodatkowych kosztach kursu, które nie są bezpośrednio powiązane z Twoim szkoleniem, czyli:

  • Dojazd – Jeśli nie mieszkasz na lotnisku to nawet dojazd komunikacją miejską kosztuje Cię bilet. Oczywiście w przypadku dużego miasta jest to mikro koszt w porównaniu z całością, ale jeśli dojazd na szkolenie jest kolejką albo samochodem, to te kilkadziesiąt biletów lub kilometrów może się kumulować w bardziej sensowna kwotę. Nie mówię, że za równowartość kupisz sobie samochód, ale warto mieć świadomość tego wydatku.
  • Odległość od miejsca zamieszkania – Odległość ma związek z kosztem dojazdu, ale też z czasem. Jak wiadomo czas to pieniądz. Jedni będą woleli wybrać ośrodek szkolenia lotniczego bliżej i jechać 20 minut, dla innych dojazd godziny nie będzie problemem. Wszystko zależy od uwarunkowań i sytuacji, w której aktualnie się znajdujesz. Pamiętaj tylko, żeby wziąć to pod uwagę. 
  • Akomodacja – Być może wybierzesz ośrodek oddalony od Twojego miejsca zamieszkania i spędzisz tam kilka dni. Wtedy doliczyć trzeba koszt mieszkania, hotelu lub kwatery, którą wynajmiesz na ten czas. Nie zapominaj też o jedzeniu. Przez ten czas możesz żywić się w restauracjach lub przygotowywać sobie coś samodzielnie. Każda z tych opcji generuje kolejny koszt.

Harmonogram

Ośrodki mogą oferować szkolenia w różnych systemach. Mogą to być zjazdy weekendowe, zajęcia w tygodniu, e-learning lub opcja mieszana. Niektórych szkoleń nie można zrobić inaczej niż w systemie stacjonarnym, wtedy problem selekcji odpada już na początku. Jeśli jednak masz możliwość wyboru między wszystkimi dostępnymi opcjami, to również powinieneś się zastanowić co chcesz z takich szkoleń wynieść. Który system daje Tobie największe możliwości zdobycia wiedzy. 

Terminy

Warto sprawdzić jakie są terminy najbliższych i ewentualnych następnych szkoleń z zakresu, który Ciebie interesuje. Dlaczego? Bo między innymi to daje też pogląd na to ilu uczniów może być do szkolenia praktycznego niemal równocześnie z Tobą. Czasami też w życiu wypadają różne wydarzenia. Być może nie musisz wszystkiego ustawiać pod zdobycie licencji lub uprawnienia, bo okaże się, że 3 tygodnie później takie samo szkolenie oferuje ośrodek obok. 

Czasami terminy szkoleń mogą kolidować z pracą zawodową lub szkołą. Wtedy warto mieć możliwość zaplanowania ewentualnych urlopów lub rozplanowania całości szkolenia tak, aby było jak najwygodniej dla Ciebie.

Teoria

Jeśli chcesz zacząć robić cokolwiek związanego z lotnictwem, nie unikniesz zajęć z teorii. Warto wynieść z nich jak najwięcej. Wartościowe zajęcia z teorii prowadzą doświadczeni wykładowcy w profesjonalny i interesujący sposób. Nie daj sobie wmówić, że na podstawowym poziomie możesz nie zawracać sobie tym wszystkim głowy i wystarczy “przeklikać bazę pytań”. 

Oczywiście pierwsze egzaminy nie są bardzo trudne i skomplikowane, ale im solidniejsze będziesz miał podstawy swojej wiedzy, tym łatwiej będzie Ci potem. 

Niektóre ośrodki traktują zajęcia teoretyczne bardzo po macoszemu. Pamiętaj, że im większe doświadczenie i wiedzę ma Twój wykładowca, tym więcej z tego wyniesiesz (zakładając, że potrafi tę wiedzę przekazać).  

Zajęcia teoretyczne nie muszą być prowadzone przez pilotów. Im większe doświadczenie i związek z awiacją ma wykładowca tym lepiej. Wtedy przedstawi zagadnienia z praktycznej strony, ale tak samo interesująco i przydatnie może to zrobić ekspert np. z dziedziny meteorologii.

Pamiętaj, że za zajęcia z teorii również płacisz, więc masz prawo wymagać wysokiego poziomu.

Instruktorzy

Jeśli popatrzysz na listę instruktorów do szkolenia praktycznego dostępną w ośrodku to najprawdopodobniej zobaczysz na niej kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt nazwisk. Nie znaczy to jednak, że Ci wszyscy instruktorzy są dostępni. Część z nich pracuje w liniach lotniczych i ich dostępność jest ograniczona. Część będzie szkolić tylko do wybranych rodzajów licencji lub uprawnień. Po przefiltrowaniu listy może się okazać, że instruktorów, którzy mogą z Tobą zrobić szkolenie wcale nie ma tak dużo lub ich dostępność nie pokrywa się z Twoją. Taka sytuacja spowoduje, że szkolenie może się mocno wydłużyć, a Tobie może zależeć na sprawnym przeprowadzeniu kursu.

Samoloty

Kolejny punkt na który warto zwrócić uwagę. Pod hasłem samoloty do szkolenia praktycznego mam na myśli ich modele, ilość i stan. 

Warto sprawdzić na jakich samolotach będziesz latać. Być może szkolenie, które Ciebie interesuje wymaga jakiegoś specjalnego samolotu np. complex lub samolot wielosilnikowy. Jeśli tak, to sprawdź jaką maszynę dany ośrodek oferuje. Dlaczego warto to sprawdzić? Bo na przykład, jeśli będziesz kiedyś przedłużać uprawnienie na samolot wielosilnikowy to okaże się, że musisz najpierw zrobić dodatkowo płatne laszowanie na nowy samolot, ponieważ do tej pory latałeś na innym. 

Ilość samolotów. Pamiętaj, że samoloty muszą przechodzić okresowe przeglądy. Czasami się w nich coś psuje i idą na naprawę lub jest po prostu wielu chętnych uczniów do nauki latania. Im więcej samolotów i sprawniej zarządzane planowanie tym większa szansa, że Twoje szkolenie pójdzie gładko i bez dłuższych przystanków.

Stan samolotów jest związany z bezpieczeństwem. Celowo nie mówię, że samoloty muszą być nowe. Czasami kilkudziesięcioletnia cessna jest lepsza i bezpieczniejsza niż nowszy AT3, o który nikt nie dbał. Dodatkowo, im wyższy poziom zadbania samolotów tym mniejsza szansa, że któryś z nich utknie na dłuższe prace u mechaników. Nie będzie przestojów w szkoleniu.

Planowanie lotów

Każdy ośrodek szkolenia lotniczego ma inne podejście do tego punktu. Jest to o tyle niewdzięczny temat, że ciężko się dowiedzieć czegokolwiek, jeśli nie jest się uczniem w danym ośrodku. Przez kilka lat miałam okazję już spotkać się z różnymi metodami planowania lotów. 

Uczeń sam planuje i informuje instruktora, instruktor planuje i informuje ucznia, osoba w ośrodku planuje i informuje instruktora i ucznia, kolejkowanie osób, jeśli któraś wypadnie i wiele innych modeli. Który jest najskuteczniejszy? Nie wiem. Jedne są wygodniejsze dla uczniów, inne dla instruktora, jeszcze inne dla ośrodka. Nie mam tutaj złotej rady i jednego skutecznego rozwiązania. Pisze o tym, ponieważ warto wiedzieć w jaki system się wchodzi i jak potencjalnie może to wyglądać.

Wynajem samolotów

Jeśli interesuje Cię latanie na sprzęcie danego ośrodka po zakończeniu szkolenia warto dowiedzieć się jak wygląda sprawa z wynajmem samolotów prywatnie. Czy trzeba wpłacać kaucję, czy potrzebne są jakieś dodatkowe ubezpieczenia, czy w ogóle jest możliwość pożyczenia samolotu do budowy nalotu lub lotu ze znajomymi. Jeśli można wynająć samolot to jak wyglądają warunki takiego wynajmu. 

Ubezpieczenie

Ośrodek szkolenia lotniczego powinien mieć ubezpieczone samoloty, ale zawsze warto to sprawdzić i potwierdzić. Czy Ty jako uczeń lub pilot musisz mieć dodatkowe ubezpieczenie? To zależy i warto to również doprecyzować z miejscem, gdzie zamierzasz się szkolić. 

Płatności

Szkolenia lotnicze do najtańszych nie należą. Być może opłacasz szkolenie korzystając z któregoś rodzaju dofinansowania. Wtedy niestety nie masz za bardzo pola do negocjacji, ponieważ cała kasa wpłynie w pojedynczej transzy na konto ośrodka. Jest to w pewnych aspektach ryzykowne, dlatego mądrze jest sprawdzić ośrodek wcześniej. 

Najlepszą formą rozliczenia jest opłata za wykonane realnie loty. Raz w miesiącu dostajesz fakturę z rozpisaniem co do minuty rzeczywiście wykonanych lotów. Nie musisz płacić z góry za lot, który się nie odbył, nie wpłacasz zaliczek na poczet przyszłych lotów. Wszystko jest jasne i klarowne, a Ty wiesz za co płacisz.

Jeśli sam opłacasz swoje szkolenie, to pole do manewrowania jest trochę większe. Możesz opłacić kurs z góry, ale w ostateczności może uda Ci się rozłożyć opłatę na raty. Sposób finansowania zależy od Twoich możliwości i bierz pod uwagę głównie swoją wygodę. 

Bonusy

Czasami możesz się spotkać z dodatkowymi bonusami. Jeśli opłacisz pakiet szkoleń np. (od 0 – ATPL) z góry, może uda Ci się wynegocjować preferencyjne ceny za dodatkowe godziny budowania nalotu. Może szkoła dysponuje symulatorem i będziesz mógł z niego korzystać? Może dostaniesz dostęp do jakiś ekstra materiałów edukacyjnych, które nie są powszechnie dostępne lub w normalnej opcji są dodatkowo płatne. Możliwości jest bardzo dużo i wszystko zależy od Twojej pomysłowości oraz koniunktury na rynku i dobrych chęci ośrodka. Niemniej zawsze warto próbować coś wynegocjować, zwłaszcza, że nie są to tanie szkolenia. 

WWW

Wyszukaj strony internetowe ośrodków. Zobacz jak wyglądają, czy są aktualizowane, czy są zrobione profesjonalnie, jakie informacje się na nich znajdują. Porządny ośrodek szkolenia powinien dbać o swój wizerunek w każdym aspekcie. Ośrodek szkolenia lotniczego jest firmą taką jak każda inna. Nie działa charytatywnie, tylko ma zarabiać kasę. Dobrze jest patrzeć na marketingowe hasła z przymrużeniem oka. Gdy wejdziesz na stronę to zobaczysz czy ośrodek chociaż stara się dbać o swój wizerunek. Z doświadczenia wiem, że większość miejsc w Polsce niestety ten aspekt ma bardzo zaniedbany. Nie wiem z czego to wynika, ale latanie jest biznesem jak każdy inny. Zastanów się czy tak samo byś podszedł do tematu gdybyś szukał mieszkania lub wymarzonego samochodu. Staram się unikać bylejakości i mam nadzieję, że internetowe strony ośrodków w końcu dostosują się również do współczesnych wymogów klienta.

Facebook

Pod hasłem popularnego Facebooka mam na myśli też inne kanały social media. Zobacz, czy są tam aktualne wiadomości. Czasami z publikowanych materiałów możesz dowiedzieć się sporo o życiu ośrodka.

Oczywiście w sytuacji sprawdzania strony internetowej jak i social media pamiętaj, że te kanały są monitorowane przez ośrodek. W związku z tym znajdziesz tam same informacje, które pokazują z jak bardzo profesjonalnym i dobrym miejscem masz do czynienia. Sugeruję, aby tym krokiem sprawdzić, jak bardzo dane miejsce jest zaangażowane w swoje działania, a nie jak dużo dobrego może powiedzieć na swój temat. 

Opinie internetowe

Grząski grunt, ale kto z nas nie sprawdzał takich informacji. Fora internetowe najczęściej są o tyle obiektywne, że ciężko jest tam kasować nieprzychylne opinie. Być może część jest napisana przez konkurencję, być może przez prawdziwe osoby, które się po prostu zawiodły na danym miejscu. Jeśli masz możliwość skorzystania z tych informacji to je poczytaj. Być może dzięki temu będziesz zwracać uwagę na jakieś jeszcze dodatkowe aspekty wyboru ośrodka, których nie poruszyłam w tym wpisie. 

Opinie w internecie nie powinny być głównym czynnikiem wpływającym na podjęcie przez Ciebie decyzji, tylko jedną z wielu części składowych. Miej na uwadze, też wszystkie wcześniejsze punkty.

Czasami przy sprawdzaniu tego typu opinii możesz również zobaczyć, jak ośrodek radzi sobie z negatywnymi komentarzami. Bywa, że wychodzą z tego bardzo interesujące dyskusje. 

Rekomendacje

Jeśli już masz znajomych ze świata lotniczego to zawsze warto podpytać się ich o interesujące Ciebie miejsca. Często jest tak, że ludzie chwalą miejsca w których sami się szkolili, ale również nie szczędzą słów krytyki jeśli coś nie grało. Możesz się zapytać wprost co im nie pasowało, co by zmienili, na co teraz zwróciliby uwagę, gdyby szukali ośrodka szkolenia. 

Absolwenci

Każdy ośrodek lubi chwalić się osiągnięciami swoich absolwentów. Zwłaszcza jeśli były to osoby, które swoje szkolenia od początku do końca zrobiły w jednym miejscu. Pamiętaj tylko, że takich osób do chwalenia się jest garstka. Na każdego takiego człowieka przypada jakaś ilość ludzi, których kariera wygląda inaczej.

Po prostu nie daj sobie wcisnąć sprzedażowej gadki, że szkoła gwarantuje sukces i po zakończeniu firmy będą się do Ciebie ustawiać w kolejce.

Wizyta w ośrodku

Gdy już zrobisz wstępny przesiew ośrodków pomyśl o wybraniu się na spotkanie do miejsca, które rozważasz. Dzięki takiej wycieczce zobaczysz na żywo ludzi, sprzęt i miejsce. Kontakt twarzą w twarz też czasami szybko potrafi zweryfikować zdanie na temat danego miejsca. Być może będą akurat jakieś zajęcia, to zobaczysz jak są prowadzone. Zobaczysz jak wygląda flota, miejsce szkoleń, pomoce naukowe, atmosfera panująca na miejscu.

Twoje potrzeby

Teraz gdy już znasz wszystkie powyższe punkty możesz przejść do tego, który jest najważniejszy. Od tego punktu powinieneś zacząć wybór ośrodka. Są to Twoje osobiste kryteria. 

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie jak szkolenie ma wyglądać, żebyś się dobrze czuł? Czego potrzebujesz, jaki rodzaj nauki lubisz, jak wygląda Twoja dyspozycyjność i środki finansowe?

Najpierw określ swoje oczekiwania i potrzeby. Jak już to zrobisz, to o wiele łatwiej przyjdzie Ci podjęcie końcowej decyzji.

Dodatkowo będziesz wiedzieć, które aspekty są dla ciebie bardziej istotne, które mniej i na co kładziesz szczególnie duży nacisk. Pamiętaj, że to ośrodek ma pasować do Ciebie, nie Ty do ośrodka. Jeśli robisz szkolenie modułami, to zawsze po zakończonym etapie możesz zmienić miejsce na inne, które będzie lepiej odpowiadać Twoim oczekiwaniom.

19 punktów, które pomogą Ci wybrać dobry ośrodek szkolenia lotniczego.

Jak widzisz sprawa wyboru miejsca szkolenia nie jest taka prosta. Oczywiście są osoby, które mogą sobie pozwolić na przykładanie mniejszej uwagi do całego tego procesu. Jednak w większości przypadków jesteś osobą, która ma zamiar wydać furę swoich oszczędności. W tej sytuacji warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie tych kilku powyższych punktów.

Pamiętaj również, że nauka latania to usługa jak każda inna. Jeśli w życiu podpisujesz umowy przy zakupie usługi nawet na mniejszą kwotę, to dopilnuj tego też w tej sytuacji. Podpisana umowa to zabezpieczenie dla dwóch stron.

Czy zagwarantują Ci one sukces i wybór idealnego ośrodka? Niekoniecznie, ale przynajmniej będziesz mieć pewność, że wszystko co można było sprawdzić zostało sprawdzone. Nie będziesz mieć do siebie pretensji, że coś pominąłeś lub zignorowałeś.


Nie jest to wpis, który ma reklamować którykolwiek ośrodek szklenia. Zawarłam w nim tylko moje subiektywne odczucia i punkty, które sama sprawdzam lub sprawdzałam przy wyborze miejsc do latania. Powyższe zestawienie wynika z moich doświadczeń. Są to rzeczy, na które zwróciłabym uwagę, gdybym ponownie miała zaczynać moją przygodę od początku.

Jeśli masz jakiekolwiek uwagi lub uważasz, że warto dodać coś, co możliwe, że pominęłam napisz do mnie i zaktualizuję wpis.

Zobacz jeszcze: