Skąd wziąć pieniądze na latanie?

pieniądze na latanie

Latanie jest drogie. Zdaję sobie sprawę, że to stwierdzenie nie jest konkretne, ale chyba też możesz się zgodzić, że latanie jest najtańszym hobby. Pewnie znasz wiele osób, które wykonują jakiś rodzaj pracy zawodowej i z niej finansują kolejne godziny lotu, licencje i uprawnienia. Być może jesteś osobą, która zbierała oszczędności specjalnie na ten cel przeznaczone. Możliwe jest też inne wyjście. Masz za sobą pierwsze kroki sfinansowane ze środków własnych, ale okazuje się, że chcesz dalej się rozwijać. I co teraz? Skąd wziąć pieniądze na latanie?

Jeśli popatrzysz na swoje kolejne szkolenia jak na inwestycję w siebie, to będzie trochę łatwiej. Będzie łatwiej i z punktu psychologicznego, bo w końcu inwestujesz we własny rozwój i w swoje kompetencje, ale nie tylko. Kolejne szkolenia to szkolenia zawodowe. Tu otwiera się furtka, która umożliwia skorzystanie z preferencyjnych warunków finansowania takich działań. I najczęściej podatek za nie wynosi 0%.

Inwestycja w kształcenie – finansowanie

Sama szukałam możliwości preferencyjnego sfinansowania części szkoleń, które chciałam zrobić. Bałam się, że jedynym wyjściem będzie pożyczka gotówkowa w banku, ale kredyt gotówkowy jako pieniądze na latanie był ostatecznym wyjściem. Sprawdzałam wiele ofert, ale w każdej ilość pieniędzy, które trzeba było finalnie spłacić przyprawiała mnie o gęsią skórkę.

Po wielu analizach i poszukiwaniach znalazłam możliwość wzięcia pożyczki na preferencyjnych warunkach. W chwili kiedy zajmowałam się szukaniem takich rozwiązań na rynku działały dwie firmy:

W czasie, kiedy potrzebowałam pożyczki, mogłam skorzystać tylko z projektu OPEN. W nim wnioski były przyjmowane w trybie ciągłym, natomiast projekt Inwestuj w rozwój miał zamknięty nabór. Ponieważ pieniądze na latanie, były mi potrzebne jak najszybciej, nie czekałam długo ze złożeniem wniosku. Nie oznacza, że nie przeanalizowałam dobrze tematu. Decyzja była przemyślana i przeanalizowana pod różnymi aspektami. Ze względu na moje doświadczenie tylko z tym jednym projektem, poniżej znajdziesz informacje głównie o nim.

Fundusz Rozwoju Przedsiębiorczości – OPEN

Projekt OPEN to skrót literowy od Ogólnopolskiego Programu Edukacji Narodowej. Program jest wdrażany przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach, firmę doradczą PAG Uniconsult oraz Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce i jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. Jeśli interesuje Cię dokładnie kto stoi za projektem i kto się nim zajmuje to odsyłam stronę Funduszu. Tam można znaleźć wszystkie przydatne informacje i numery kontaktowe.

Każda pożyczka z Funduszu OPEN jest bez oprocentowania. Co to znaczy? Że spłacasz dokładnie tyle ile wyniosła pożyczka albo i mniej!

Z Funduszu OPEN można wziąć nieoprocentowaną pożyczkę na kształcenie. Dlaczego jest to dobre wyjście? Ponieważ, w przeciwieństwie do banku omijasz wszystkie dodatkowe opłaty związane z udzieleniem kredytu, a zwłaszcza oprocentowanie. W konsekwencji całkowity koszt jaki ponosisz za zdobycie uprawnień jest dużo niższy.

Jakie szkolenia można sfinansować z pożyczki?

Z pożyczek można sfinansować prawie wszystkie rodzaje szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje lub dających zawód. Założenie jest takie, że pożyczka jest przeznaczona na kształcenie ustawiczne osób dorosłych. Dzięki niej można podnieść swoje kwalifikacje w placówkach edukacyjnych nie tylko w Polsce, ale i na terenie całej Unii Europejskiej. Jeśli jesteś osobą, która chce się kształcić, ale brakuje jej na to środków finansowych to jest to rozwiązanie dla Ciebie. Dalsze kursy lotnicze to szkolenia zawodowe, więc bez problemu pieniądze na latanie wpisują się w założenia Funduszu.

Dodatkowo program pomoże sfinansować Ci prawie każdy rodzaj szkolenia, ale musi ono spełniać kilka istotnych warunków:

  • Długość szkolenia nie może przekraczać 2 lat
  • Nie mogą to być studia I, II lub III stopnia

To tyle. Poza tymi wyjątkami każdy rodzaj i forma kształcenia jest dozwolona.

Co więcej, projekt może dofinansować szkolenie, które już jest rozpoczęte! W tej sytuacji możesz się starać o kredyt na sfinansowanie pozostałej części swojego kursu.

Jak wziąć pożyczkę? – krok po kroku

Proces zakwalifikowania się do projektu i finalizacji nie jest trudny, chociaż czasochłonny.  Po pierwsze sprawdź w jakich terminach nabór wniosków jest otwarty. Jeśli aktualnie nabór nie jest prowadzony, nie załamuj się, tylko monitoruj najlepiej docelową stronę. W końcu nowa tura zostanie otwarta i zaczniesz działać. Gdy nowa tura naboru będzie otwarta pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza online

Po drugie, przed wypełnieniem formularza musisz uzbierać dokumenty, które będą Ci potrzebne do uzupełnienia wszystkich informacji niezbędnych do złożenia wniosku:

Automatycznie stworzysz swoje konto, które możesz potem edytować i uzupełniać o kolejne potrzebne informacje. Do poprawnego wypełnienia formularza potrzebujesz:

  • swoje dane osobowe
  • dane dotyczące Twojego wykształcenia
  • dane dotyczące Twojego statusu zawodowego i wynagrodzenia
  • informacje na temat Twojego majątku
  • informacje dotyczące Twoich obecnych zobowiązań finansowych
  • Twój status mieszkaniowy

Na końcu możesz ustalić parametry kredytu, który Cię interesuje i napisać uzasadnienie, dlaczego szkolenie jest Ci potrzebne i co dzięki niemu zyskasz.

Kwota o którą możesz się starać jest w wysokości 1 000 – 100 000 zł

Czas spłaty kredytu to maksymalnie 60 miesięcy – 5 lat

Zabezpieczenie pożyczki

Do umowy kredytowej musisz mieć jakiś rodzaj zabezpieczenia. W moim przypadku miałam gwaranta, czyli drugą osobę. Jeśli również planujesz mieć jako zabezpieczenie drugą osobę, to przygotuj:

  • dane tej osoby
  • adres zameldowania tej osoby
  • potwierdzenie formy zatrudnienia i zarobków na takim samym formularzu jak Twój, tylko z wypełniony przez tą osobę i kadry w jej firmie

Na końcu wyślij za pośrednictwem strony internetowej OPEN, wypełniony formularz, razem z załączonymi skanami dokumentów .

Weryfikacja wniosku

Teraz jest czas na weryfikację Twojego wniosku. Fundacja ma na to 21 dni kalendarzowych od momentu dostarczenia kompletu dokumentów. Z tej perspektywy, jest to o tyle ważne, że jeśli będą prosić o dosłanie czegoś to czas jest zerowany i liczony od nowa. Najdalej po 3 tygodniach dostaniesz decyzję o przyznaniu pożyczki lub odmowie.

Dopełnienie formalności

Sama decyzja nie jest jeszcze końcem drogi. Jeśli dostaniesz pozytywną informację, to musisz dopełnić resztę formalności. Operator przygotuje dla Ciebie umowę kredytu i załączniki, które zostaną do Ciebie wysłane mailem. Załączniki to między innymi harmonogram spłat, informacje o kosztach ewentualnych ponagleń zapłaty i wezwań itp. 

Jeśli Twoim poręczycielem jest druga osoba, to musisz wypełnić weksel in blanco. Weksel z deklaracją wekslową trzeba podpisać u notariusza (Ty + Twój poręczyciel). Notariusz za podpisanie weksla pobiera niestety opłatę, jednak jest to jest jedyny koszt, który ponosisz.

Wszystkie dokumenty drukujesz w trzech kompletach i podpisujesz wraz ze swoim gwarantem. Dokładasz do tego weksel i taki pakiet przesyłasz do Funduszu. Finalnie, po otrzymaniu dokumentów fundusz wypłaca przyznane środki na konto ośrodka szkolenia, a Tobie odsyła podpisana umowę. Pieniądze na latanie w przeciągu kilku dni są do Twojej dyspozycji.

Spłata kredytu – spłać nawet o 25% mniej!

Kredyt spłacasz zgodnie z harmonogramem rat, który był dołączony do dokumentów. Dobra informacja jest taka, że jeśli uda Ci się spłacić 75% kredytu to możesz poprosić o umorzenie jego części. Przy spełnionych wszystkich warunkach możesz uzyskać nawet umorzenie 25% kwoty! Jeśli nie spełnisz wszystkich warunków, a tylko ich część, to umorzenie może wynieść 15%.

Progi umorzeń i warunki są następujące: 15%20%25%
podejmiesz się kursu i skończysz go z wynikiem pozytywnym +++
terminowa spłata rat pożyczki++
wykażesz, że w okresie roku od zakończenia kształcenia,  przyniosło ono jeden z poniższych skutków:+
  • Osoba, która nie była zatrudniona znajdzie pracę lub rozpocznie działalność gospodarczą
  • Pożyczkobiorca, który był zatrudniony uzyska awans zawodowy
  • Zatrudniony pożyczkobiorca uzyska wzrost wynagrodzenia 15% brutto od kwoty początkowo deklarowanej
  • Zakończenie szkolenia pozwoli przekwalifikować się zawodowo i podjąć nowe obowiązki.

Jak widzisz, jest o co walczyć.


Wpis w żadnym wypadku nie jest treścią reklamową i promocyjną. Opisuje jedną z wielu możliwości zdobycia finansów na kurs pilota. Powyższy wpis jest jedynie artykułem orientacyjnym. Przed podpisaniem czegokolwiek zapoznaj się dokładnie z oferowanymi warunkami umowy. Mój stan wiedzy wynika z drogi, którą przeszłam i może się różnić w zależności od wybranej formy zabezpieczenia lub detali ustalanych z Operatorem. Oczywiście zawsze służę pomocą, więc jeśli masz jakiekolwiek pytania to śmiało pisz.

Zobacz jeszcze:

3 komentarze

  1. No teraz jeszcze doszło UPRT czasami JOC, ale w zaokrągleniu kwoty się zgadzają z tym co piszesz. Nie wiem skąd się bierze informacja, że wszystko kosztuje 500 tys., ale nie pierwszy raz ją już słyszę. Z drugiej strony, są miejsca, gdzie pakiet szkoleń 0-ATPL tyle kosztuje, ale to nie są miejsca w PL. Nie bez powodu tyle osób z zagranicy robi licencje i uprawnienia w Polsce.

  2. Problem w tym, że takie szkolenie od zera to koszt ponad 500 tysięcy złotych, nie 100. Żaden bank nie udzieli takiego kredytu młodej osobie bez majątku

    1. Cześć,
      to prawda, że szkolenie od samych podstaw kosztuje więcej niż 100 tys. jednak nie jest to również koszt 500 tys zł. Szkolenia są rozłożone w czasie i to też trochę ułatwia kwestię finansowania. Robienie szkolenia za typowy kredyt konsumpcyjny jest bardzo ekstremalnym pomysłem i zdecydowanie kosztownym, ze względu na oprocentowanie takich kredytów. Dlatego doskonałym rozwiązaniem są kredyty na kształcenie z instytucji, które je oferują. Rzeczywiście 500 tys to duża kwota i te instytucje takiej kwoty nie dadzą, ale mniejsze, które pokrywają koszt szkolenia od samego początku lub niemal samego początku już tak. Pozdrawiam K.