Jak zostać pilotem?

jak zostać pilotem

Podstawowe pytanie, bez którego chyba nie pojawiłyby się kolejne wpisy. Każde następne zagadnienie wynika właśnie z tego, że interesujesz się awiacją i zastanawiasz się od czego najlepiej zacząć, czyli jak zostać pilotem samolotu? W internecie można znaleźć wiele stron polskich i zagranicznych z informacjami na ten temat. Sama odwiedzałam wiele z nich w poszukiwaniu interesujących mnie tematów i zauważyłam jedną rzecz, która łączy wszystkie tego typu wpisy. Znakomita większość z nich znajdowała się na stronach komercyjnych ośrodków szkolenia i każda przewidywała tylko jeden cel i jeden rodzaj ścieżki kariery. Jaki? Oczywiście najbardziej kosztowny, który przywiązałby ucznia na długi czas do ośrodka szkolenia i zapewnił stały dopływ dość dużej kwoty pieniędzy.

Gdy zaczynałam latać widziałam tylko jedną drogę. Rozpoczynać od zera i docelowo starać się o miejsce w linii lotniczej. Nawet do głowy mi nie przyszło, że są osoby, które mogłyby mieć inny plan. Powracając do pytania z początku wpisu:

Jak zostać pilotem samolotu?

Przede wszystkim warto zastanowić się dlaczego chcesz zacząć latać i do czego dążysz. Pilotem nie zostaje się zasiadając za sterami Boeinga lub Airbusa. Sama znam wielu doskonale wyszkolonych pilotów, którzy cały czas mają licencję turystyczną i nie mają w planach robienia licencji zawodowej, ponieważ nie jest im ona do niczego potrzebna.

Kiedy wystarczy Ci zrobienie licencji pilota turystycznego PPL?

  • Gdy chcesz latać dla własnej przyjemności i nie zależy Ci na zarabianiu pieniędzy za przewożenie ludzi.
  • Jeśli spełniasz swoje marzenia z młodości, bo wreszcie możesz sobie na to pozwolić.
  • Ponieważ latasz i zależy Ci na tym, żeby mieć możliwość szybkiego przemieszczenia się z punktu A do punktu B.

W ramach ciekawostki powiem Ci jeszcze, że z licencją pilota turystycznego możesz zostać instruktorem, więc nawet w tym przypadku droga do zarabiania na lataniu nie jest zamknięta. Instruktor samolotowy może mieć licencję turystyczną PPL.

Podsumowując, jeśli robisz to dla siebie i nie widzisz się w przyszłości na stanowisku “powietrznego kierowcy”, to w zupełności wystarczy Ci licencja pilota turystycznego. Czas i pieniądze, które byłyby poświęcone na robienie kolejnych etapów lepiej zainwestuj w praktyczne doświadczenie lotnicze.

Jak zostać pilotem i zarabiać na lataniu?

Jest również spora grupa ludzi, którzy chcą pracować w zawodzie pilota i tu widzą swoją przyszłość. W tym momencie sprawa komplikuje się nieco bardziej, bo trzeba zastanowić się nad opracowaniem planu i zdobyciem kolejnych licencji i uprawnień. Czy jedyna możliwość zarabiania to latanie samolotami liniowymi? Ponownie moja odpowiedź brzmi – nie. Jako pilot zawodowy możesz dostawać wynagrodzenie za to, że latasz samolotem. To jest podstawowa różnica pomiędzy licencją CPL pilota zawodowego, a licencją pilota turystycznego PPL.

Po zrobieniu dodatkowych uprawnień można wykonywać loty:

  • agro (opryski)
  • przeciwpożarowe
  • instruktorskie
  • ze skoczkami spadochronowymi
  • zapoznawcze
  • widokowe
  • przebazowania samolotów

Możliwości jest kilka. Oczywiście wymagają one nakładów finansowych na konkretne szkolenia i trzeba zbudować odpowiedni nalot, ale nie jest to niemożliwe.

W końcu docieramy do pytanie, które zadaje sobie większość osób przychodząca na kurs i szukająca informacji:

Jak zostać pilotem samolotu pasażerskiego?

Jest to droga dość kosztowna i dość długa. Dlaczego nie określam tego w konkretnych przedziałach czasu? Ponieważ jest to sprawa indywidualna dla każdego człowieka, na którą składa się wiele czynników i zmiennych.

Wszystko rozpoczyna się od zapisania się na zajęcia i zaliczenia kursu teoretycznego do licencji pilota turystycznego PPL. Już w trakcie szkolenia możesz rozpocząć zajęcia praktyczne. Kolejnym krokiem jest zaliczenie egzaminu z teorii w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego i zdanie egzaminu praktycznego na samolocie.

Z jeszcze ciepłą licencją PPL możesz rozpocząć budowanie nalotu i pierwsze szkolenie VFR NOC uprawniające do latania po zachodzie słońca. W tym samym czasie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zapisać się na kurs teoretyczny ATPL i poświęcić chwilę na zdanie egzaminu z języka angielskiego ICAO Aviation English. Uwierz mi, potem będziesz mi dziękować, że masz to już z głowy i nie wstrzymuje Cię to przed dalszymi szkoleniami.

Głównym Twoim zadaniem jednak jest kurs teoretyczny ATPL na który cały czas chodzisz i po wysiedzeniu wielu godzin w ławce i poświęceniu kilkuset godzin na naukę własną możesz podejść do oficjalnych egzaminów w ULC. Zaliczenie ich z pozytywnym wynikiem będzie Twoją przepustką do kolejnych szkoleń. Następne w kolejności są uprawnienie do lotów według wskazań przyrządów IR i dalsze budowanie nalotu. Pamiętaj, że każdy wpis ma swoje minimalne warunki, które trzeba spełniać. Następne w kolejności jest uprawnienie do lotów na samolotach wielosilnikowych lądowych MEPL. Potem szybkie szkolenie z uprawnienia do lotów według wskazań przyrządów IR na samolocie wielosilnikowym IR ME, które możesz połączyć ze szkoleniem performance-based navigation PBN. Każde z powyższych uprawnień kończy zdawaniem egzaminu na samolocie. Z pakietem powyższych szkoleń jesteś już niemal gotowy do składania swojego cv. Jeszcze tylko kurs praktyczny na licencję pilota samolotowego zawodowego CPL.

Realizacja powyższych kroków daje nam coś co nazywamy licencją ATPL “frozen”, nie jest to oficjalna nazwa, raczej skrót występujący w świecie lotniczym.

Jakie uprawnienia są niezbędne do aplikowania do linii?

Czy to wszystko wystarczy, aby aplikować do linii? Kiedyś tak było, ale również tutaj wymagania są zmienne. Detale które muszą spełniać kandydaci różnią się w zależności od linii lotniczej. Są linie, którym w momencie pisania tego posta wystarczy 200 h nalotu, są takie gdzie potrzeba 300 h, a nawet 500 h lub więcej. To co większość linii wymaga od kandydata, to zaliczone szkolenie MCC.

Z takim pakietem możemy próbować swoich sił na rekrutacjach.

Pocieszające jest to, że niezależnie od celu do którego dążysz, początek drogi jest zawsze taki sam i będziesz mieć jeszcze czas na weryfikację, zmianę lub modyfikację swoich planów.


Więcej informacji odnośnie poszczególnych rodzajów licencji, uprawnień i wymagań które trzeba spełniać możesz znaleźć w podlinkowaniach. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania dotyczące tego jak zostać pilotem to zapraszam do kontaktu.

Zaznaczam również, że powyższe zestawienie jest aktualne w momencie pisania tego posta. Jest to również jedynie przykładowa kolejność zdobywania kolejnych uprawnień (najtańsza z finansowego punktu widzenia), ale niekoniecznie najlepsza lub najbardziej odpowiadająca Twoim potrzebom. Oczywiście jeśli zauważysz jakieś nieścisłości lub będziesz potrzebować wyjaśnień to śmiało pisz do mnie. Na pewno odpowiem i/lub poprawię tekst wpisu.

Zobacz jeszcze: