Szkolenie PBN – koszt kursu

jaki jest koszt szkolenia PBN

Szkolenie PBNPerformance Based Navigation, czyli nawigacji w oparciu o charakterystyki systemów. Z powodu coraz gęstszego i intensywnego ruchu w powietrzu powstała potrzeba optymalizacji wykorzystania przestrzeni powietrznej. W celu usprawnienia tych działań postanowiono wykorzystać nową technologię w obszarach komunikacji, nawigacji i nadzoru.

Jeśli interesujesz się samym zagadnieniem PBN w internecie znajdziesz wiele publikacji poświęconych temu tematowi. Polecam na przykład tą wydaną przez Eurocontrol Introducing Performance Based Navigation (PBN) and Advanced RNP (A-RNP) lub australijską broszurę BPN Performance Based Navigation – Global navigation requires global standards. Poza zapoznaniem się z tematem w powyższych publikacjach i tak najprawdopodobniej musisz pójść na szkolenie PBN.

Szkolenie zintegrowane czy wkładka do licencji?

Sam zamysł wprowadzenia PBN wprowadził wiele zamieszania w całej awiacji. Z obserwacji widzę, że zdezorientowani są wszyscy, zarówno piloci jak i ośrodki szkolenia oraz egzaminatorzy. Nawet bezpośrednio w ULC po odpowiedzi na bardziej szczegółowe pytania odsyłają bezpośrednio do dyrektora LKE.

Jak praktycznie ugryźć temat szkolenia PBN?

Szkolenie PBN można zrobić na dwa sposoby:

Wbudowane w szkolenie IR – tą opcję polecam wybrać jeśli jeszcze nie masz uprawnień IR i dopiero będziesz je robić. Wtedy masz cały problem z głowy, nawet nie poczujesz, że w szkoleniu masz dodatkowy program z PBN.

Szkolenie pomostowe (uzupełniające) – to opcja dla Ciebie, jeśli już masz uprawnienia IR. Szkolenie obejmuje tylko temat PBN i jest szybkie, ale ma w sobie kilka kruczków, które wychodzą w dalszym etapie. A jakie to są kruczki? Oczywiście cena i o tym kilka słów dalej.

Gdzie zrobić szkolenie PBN?

Listę ośrodków które robią pomostowe szkolenia PBN znajdziesz na stronie ULC w pliku z wykazem ośrodków. Przechodziłam tą drogę i w momencie gdy szukałam miejsca, które robiło by pomostowe szkolenie PBN na liście już brakowało 3 ośrodków. Dlatego, jeśli myślisz o jakimś konkretnym miejscu i nie widzisz go w urzędowym wykazie, najlepiej zadzwoń i popytaj się jak to naprawdę u nich wygląda. Być może jest to taka sama sytuacja.

Ile naprawdę kosztuje szkolenie PBN?

Większość miejsc, które robią pomostowe szkolenie PBN oferuje część teoretyczną, która trwa 5 lub 8 godzin (w zależności od ośrodka). Znalazłam również ośrodek, który robi szkolenie teoretyczne w postaci e-learning, więc można tą część zrobić w całości zdalnie.  Druga część to część praktyczna, która trwa 2 godziny. Tu również w zależności od ośrodka robisz ją na symulatorze lub na samolocie. W sumie wychodzi maksymalnie 10 godzin szkolenia. Tu jest właśnie ukryty pewien kruczek, który teoretycznie kruczkiem nie jest. Ośrodki szkolenia mimo wszystko nie podają tych informacji wprost.

Otóż cena którą dostajesz od ośrodka obejmuje tylko powyższe szkolenie. W najtańszej opcji kosztuje ono 800 zł, w najdroższej 4000. Już tutaj widełki cenowe są imponujące. Do tej kwoty musisz jeszcze doliczyć koszt egzaminu, który zdajesz na samolocie oraz koszt laszowania na ten samolot. W tej konfiguracji cena za uprawnienia PBN wzrasta znacznie i wskakuje w widełki  5 420 zł – 8 800 zł. Nie zapominaj też o opłacie w ULC za egzamin i za wpis uprawnienia (wydanie wkładki).

Oczywiście przy wszystkich innych uprawnieniach, również podana kwota nie zawiera kosztów samolotu na egzamin i opłaty dla ULC. Jednak przy takim małym szkoleniu jak PBN, różnica między ceną kursu a finalnym kosztem jest duża. Nie spotkałam osoby, która by nie była w szoku i nie mówiła ”cholera, nie pomyślałem o tym”. 

szkolenie PBN - koszt
Koszt szkolenia PBN

Jak widzisz powyższe kwoty, to pewnie zadajesz sobie pytanie czy da się to jakoś obniżyć. Czy trzeba robić przeszkolenie na samolot? Na to pytanie nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi. Każdy ośrodek z którym rozmawiałam, nawet nie zająknął się pytaniem na czym latałam MEPL i IR ME. Za to ochoczo mnie informowali o dodatkowych minimum 90 minutach lotu na samolocie wielosilnikowym. Być może Tobie się uda ominąć ten krok.

Jak zrobić szkolenie PBN najtaniej?

Najtańszą opcją jest wyszukanie ośrodka, który robi szkolenie zintegrowane IR ME razem z programem PBN. Oszczędzasz wtedy koszt dodatkowego egzaminu (wynajęcie samolotu, opłata ULC) no i stres wynikający z dodatkowego egzaminu.

Jeśli już masz uprawnienia IR i nie spieszy Ci się z aplikowaniem do linii, to poczekaj z egzaminem PBN do momentu przedłużania swoich uprawnień IR ME. Wtedy przed lotem przedłużającym zrób teorię, a PBN zrobisz podczas lotu przedłużającego IR ME.

Pamiętaj, że w przypadku szkolenia PBN jest tak samo jak w przypadku szkolenia IR. Uprawnienie, które zrobisz na samolocie wielosilnikowym jest również ważne na samolot jednosilnikowy. Jeśli zrobisz uprawnienie na samolocie jednosilnikowym, na wielosilnikowym nie będzie ono ważne.

Dlaczego o tym mówię? Ponieważ są miejsca gdzie można zrobić uprawnienia PBN pomostowe na samolocie jednosilnikowym, tylko w przypadku dokumentów do linii nie jest to do niczego potrzebne, a cenowo jest kuszące.

Do kiedy musisz zrobić szkolenie PBN?

Powyższe informacje, będą aktualne jeszcze przez rok od momentu napisania tego artykułu. W tematyce nawigacji PBN interesują Ciebie dwie daty.

Jeśli masz uprawnienia IR zrobione przed 25 sierpnia 2018 możesz wykonywać również loty w oparciu o PBN. Wystarczy mi, że masz ważne uprawnienia IR. Po tym terminie, jeśli masz aktywne uprawnienie IR możesz wykonywać loty i podejścia, które nie wymagają stosowania PBN. Chyba, że masz zrobione, szkolenie pomostowe i masz wkładkę PBN do licencji. Wtedy  możesz używać nawigacji opartej o PBN. Takie szkolenia uzupełniające będą aktywne aż do 25 sierpnia 2020.

Po 25 sierpnia 2020 każde szkolenie IR będzie szkoleniem zintegrowanym z PBN i każdy egzamin na przedłużenie IR będzie zawierać również elementy PBN. Jeśli przedłużysz lub zdobędziesz dopiero wpis z uprawnieniem IR to będzie on “automatycznie” zawierał uprawnienia PBN.

terminy obowiązywania szkolenia PBN z wkładką i zintegrowanego z IR
terminy ważności szkolenia PBN

Piloci z uprawnieniami IR nieposiadający uprawnień PBN mogą do dnia 25 sierpnia 2020 r. wykonywać loty jedynie na trasach i dla podejść, które nie wymagają uprawnień PBN, a do wznowienia ich uprawnień IR nie są potrzebne żadne wpisy dotyczące PBN; po tym terminie uprawnienia PBN będą wymagane dla wszystkich uprawnień IR

Z powyższych terminów wynika, że w praktyce, ośrodki szkolące do IR bez PBN powinny najpóźniej szkolenia te zakończyć do końca 2019 roku. Wpis uprawnienia IR, bez programu PBN po takich szkoleniach będzie musiał być ograniczany do 25 sierpnia 2020.


Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania lub inne ciekawe informacje ze swojego ośrodka szkolenia na temat PBN to proszę napisz do mnie. Jest duża grupa osób, które są tym tematem bardzo zainteresowane, ale błądzą i szukają odpowiedniego rozwiązania dla siebie.

Zobacz jeszcze: